Sosyal Medya SEO'sunu Geliştirmek İçin En İyi İpuçları

Sosyal Medya SEO'sunu Geliştirmek İçin En İyi İpuçları

Sosyal Medya SEO'sunu Geliştirmek İçin En İyi İpuçları

Dijital dönem birçok farklı şekilde insanları etkilemekte ve sadece insanları değil birçok alanla birlikte firmaları da etkilemektedir. Bu sebeplerinin başında ise günümüz teknolojileri sayesinde birçok insana daha kolay ulaşmak gelmektedir. Günümüzün dijital çağında, sosyal medya her zamankinden daha yaygın. Artık sadece kişisel arkadaşlarınız veya ailenizle bağlantı kurmanın bir yolu olarak kullanılmıyor, aynı zamanda bilgi ve insan dünyasına erişmenin bir yolu.

Bu sizi hayatınızla meşgul edebilir, ancak çeşitli platformlar da bazı şirketlere yardımcı olabilir. Sosyal medya, herhangi bir şirketin büyümesine yardımcı olabilecek çok sayıda veri, öngörü ve potansiyel müşteri içerir. Doğal olarak şirketler sosyal medyaya katılacak.

Bununla birlikte, her platformun arkasındaki algoritmalar çok karmaşık olduğu için sosyal medya dünyasında gezinmek zor olabilir. Size en fazla takipçi, katılım ve satış dönüşüm oranlarını getirebilecek mükemmel bir formül yoktur. Bununla birlikte, içeriğinizi ve ürünlerinizi Pinterest, Instagram, Facebook ve Twitter'daki takipçiler için olabildiğince görünür ve ilgi çekici hale getirmek için çeşitli stratejiler ve araçlar kullanabilirsiniz.

Pinterest

İster platformun içinde ister dışında SEO dahil olsun, Pinterest çok güçlü bir platformdur. Pinterest'teki trafiğin yaklaşık yüzde 97'si markasızdır; bu, hesabınızın ve içerikle etkileşim fırsatlarının çok büyük olduğu anlamına gelir. Her yaştan, meslekten ve ilgi alanından 300 milyondan fazla insan onu kullanıyor; bu da onu birçok sektör için kullanışlı hale getiriyor. Diğer platformlar gibi, Pinterest SEO'nun anahtarı da hesabınız, içeriğiniz, yorumlarınız, paylaşımınız vb. Bu tamamen optimize edilecek. Esasen, platformun her parçası markanızın SEO'sunu geliştirmek için kullanılabilir.

Facebook

Facebook’un algoritması çok karmaşıktır ve doğal trafiğin nasıl yönlendirileceğini anlamanızı zorlaştırabilir. Neredeyse tamamen anahtar kelime odaklı olan diğer sosyal medya platformlarının aksine, bazı insanlar Facebook işletmelerinin teşvikler ve aktif kullanıcı katılımı yoluyla organik trafik sağladığını düşünebilir. Ödüller esas olarak takipçileri ürünlerinizi veya sayfalarınızı paylaşmaya, beğenmeye ve tanıtmaya teşvik etmek için ürünleri veya teklifleri kullanmakla ilgilidir.

İnstagram

Uygulamaya girmeden önce, Instagram gönderilerinin Pinterest ve Facebook gibi Google tarafından indekslenmeyeceğini unutmamak önemlidir. Bu, fotoğraf başlığındaki ve alternatif metindeki herhangi bir anahtar kelimenin arama motoru sonuçlarında görünmeyeceği anlamına gelir. Google yalnızca Instagram hesaplarını dizine ekler, bu nedenle hesap adınıza organik düzeyde anahtar kelimeler eklemek ve devam ettirmek en iyisidir. Ek olarak, Instagram içeriğinize gelen tüm organik trafiğin uygulama içi stratejiniz aracılığıyla yönlendirilmesi gerekir.

Arama motorlarına benzer şekilde Instagram, kullanıcıların hashtag biçiminde anahtar kelimeler ve kelime öbekleri aramasına izin verir. Kullanıcılar bir hashtag ile karşılaştığında, tüm fotoğrafları ve videoları görüntülemek için hashtag'i kullanabilirler. Bununla birlikte, Instagram başlıklarınıza ve hikayelerinize birçok hashtag eklemeden önce, hangi hashtag'lerin hedef kitlenizle en alakalı olduğunu ve işletmenize en fazla katılımı sağlayacağını araştırdığınızdan emin olun.

Twitter

Twitter başka bir sosyal medya platformudur ve uygulamanın içinde ve dışında "sosyal medya SEO'sunu" geliştirmek için harika bir fırsata sahiptir. Google, tweet'leri ve Twitter hesaplarını dizine ekleyebilir, bu nedenle anahtar kelime uygulaması gereklidir. Instagram'a benzer şekilde, hashtag'lerin doğru kullanımı anahtardır. Buradaki zorluk, markanız için en iyi sonuçları getirebilecek bir yöntem bulmaktır.

Tweetlerinizin kalitesi, uygulama içinde ve Twitter'da arama motoru SEO'nuzun başarısını veya başarısızlığını belirleyebilir.

İlk olarak, tweetlerinizin olabildiğince tweet olduğundan emin olmak istersiniz. Örneğin, tweet'inizin uzunluğu, resimlerin ve bağlantıların dahil edilmesi ve bunların hedef kitleyle ilgisi, birinin tweetinizi paylaşma olasılığında rol oynar.