Sosyal Medyada Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medyada Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

Teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte sosyal medya gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Örnek verilecek olursa Tiktok önceden çok az kullanıcı ile faaliyetini sürdürürken şimdi milyonlarca kullanıcısı ile sosyal medyada yerini almıştır. Yapılan araştırmalar sosyal medya platformunda en hızlı gelişen uygulamanın Tiktok olduğunu göstermektedir. Bu günümüzde bulunan onlarca uygulamadan sade birisidir. Bunun gibi birçok gelişimine devam eden uygulama bulunmaktadır.

İnternetin yeni ortaya çıktığı zamanlarda işletmeler “Neden sosyal medya kullanmalıyız? ” sorusuna cevap aramaktaydı. Ancak günümüzde bu işletmeler günümüzde “Sosyal medya hesabımızı nasıl geliştirebiliriz? ” sorusuna cevap aramaktadır. Günümüzde sosyal medyada bulunan pek çok işletme sayfası hatalı çalışmalar yaptığı için kendini geliştirememektedir. Sosyal medyadaki işletmenizi nasıl büyüteceğinizi hala bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte sosyal medyanızı geliştirecek öneriler.

Hedef Kitle Belirleyin

Sosyal medya planı oluşturmada ilk adım sayfanızın hangi kitlelere hitap edeceğini belirlemektir. Bu stratejinizin temelini oluşturmaktadır. Hedef kitlenizin neyle zaman geçirdiğini, nelere baktığını vb. öğrenmelisiniz. Planınızın en güzel şekilde olması için “İdeal müşterim kim? “sorusunun cevabını bulmalısınız. Ürünlerinizi pazarlamak için sizin için en ideal müşteri kim olduğunu belirlemeniz gerekir. Eğer ideal müşterinizin kim olduğunu anlayabilirseniz ürün satışlarınızda o kadar kolaylaşır. Sayfanız için ideal müşterinizi belirlerken şunlara dikkat etmelisiniz :

Müşterinin;

 • Yaşı,
 • Yaşadığı yeri,
 • Mesleğini,
 • Ne kadar maaş aldığını,
 • Ne sıklıkla alışveriş yaptığını,
 • Sıkıntılarını,
 • En sık kullandığı sosyal platformu,
 • Yaşam tarzını

İyi tespit etmelisiniz. Bunlara dikkat edilmeden hedef kitle belirlerseniz, en iyi ürünleri satsanız bile satışlarda başarısız olursunuz. Bu nedenle hedef kitlenizi doğru belirlediğinizden emin olmalısınız. Günümüzde onlarca sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bunlardan hedef kitlenizin olduğu platformu seçmelisiniz. Her sosyal medya platformunda olmak zorunda değilsiniz.

Sayfa Profilinizi İyi Oluşturun

Profilinizi kitleniz tarafından merak uyandıracak şekilde hazırlamalısınız. Görsellerin ve içeriklerin kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Bu markanızın kalitesini arttıracaktır. Hedef kitlenizin hangi sosyal medyaları kullandığını öğrendiğiniz takdirde profilinizin de ilgi çekici olmasıyla başarı kendiliğinden gelecektir. Profilinizi düzenlemek zamanınızı alabilir. Ancak müşterilerin size yoğunlaşması ile bu çabanın dediğinin farkına varacaksınız. Profiliniz markayı simgelemelidir. Asla başka bir yerden kopya almamaya özen göstermelisiniz. Profilinizin etkili olması için şunlar önemlidir:

 • Profilinizle alakalı tüm bilgileri ve bölümleri doldurmalısınız.
 • Markanızın imajını belirtecek şekilde profil oluşturmalısınız.
 • Sayfanızın üst sıralara çıkması için içeriklerde anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Markanız İçin Başarının Ne Demek Olduğunun Farkında Olun

Öncelikli olarak başarılı olmak için belirli aralıklarla kampanya düzenlemelisiniz. Bunu yaparken de kampanyanın kimlere hitap edeceğini iyi bilmelisiniz. Daha çok başarılı olmak için farklı etkinlikleri deneyimlemelisiniz. Bu sizi daha hızlı başarıya ulaştıracaktır. Profilinize ilgi odağı olan birincil ve ikincil kitle olabilir. Siz profilinizi nasıl daha çok görüntülemeye odaklanmalısınız. Beğeni ve para kazandırmayan takipçiler sizleri başarıya ulaştırmaz. Daha çok sizlere kazan getirecek kitlelere odaklanmalısınız. Peki kazancınızı arttıracak odak noktayı nasıl belirleyebilirsiniz? İşletmenizin başarısını arttırırken nelere dikkat etmelisiniz? Sosyal medyanızı oluşurken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır :

 • Sayfanıza ziyaretçi sayısını arttıracak içerikler bulmalısınız.
 • Marka isminizin daha çok insan tarafından duyulmasını sağlamalısınız.
 • Sizi başarıya ulaştıracak farklı müşteriler bulmalısınız.
 • Markanızı destekleyecek kişi sayısını çoğalmalısınız.
 • Müşterilerinizin isteklerine kulak vermelisiniz.
 • Sektörde uzman olduğunuzu insanlara kanıtlamalısınız.
 • Markanızı destekleyen insanlar ile grup oluşturarak tanıtımlar yapmalısınız.

Bunun gibi hususlara dikkat ederek işletmenizin daha üst sıralara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan insanların ilgi duyduğu şeylere odaklanmaktır.